RUOŠIAMA SPAUDAI

ANTHONY WILLIAM

MEDICINOS MEDIUMAS

KEPENŲ GYDYMAS

Atsakymai visiems, kuriuos vargina egzema, psoriazė, diabetas, streptokokų sukeliamos ligos, aknė, podagra, vidurių pūtimas, tulžies akmenys, antinksčių išsekimas, nuovargis, kepenų suriebėjimas, svorio problemos, plonojo žarnyno bakterijų perteklius ir autoimuninės ligos

PRATARMĖ

Kaskart, kai skaitau Entonio Viljamo (Anthony William) knygą arba klausausi jo vedamos radijo laidos, sužinau ką nors nauja. Ką nors, kas skamba kaip tiesa, nors medicinos universitetuose tai nedėstoma. Be to, daugumą naujų dalykų lengvai pritaikau savo gyvenime. Pavyzdžiui, savo pirmoje knygoje „Medicinos mediumas. Kas slypi už lėtinių bei mįslingų ligų ir kaip pagaliau išgyti“ Entonis siūlo 28 dienas laikytis gydomojo valymosi programos ir pateikia visus reikalingus receptus. Prieš keletą metų išbandžiau šią programą, o vieną Entonio pasiūlytų kokteilių iki šiol kiekvieną dieną geriu ne tik aš, bet ir mano anūkė bei daugelis mano draugų. Visi, kas paragauja šio kokteilio, iš karto juo susižavi. Dabar, perskaičiusi Entonio knygą apie kepenų gydymą, dar labiau džiaugiuosi, kad reguliariai mėgaujuosi šiuo eliksyru, nes jis ne tik optimaliai aprūpina vandeniu kūno audinius, bet ir padeda apsivalyti kepenims.

Nesijaudinkite – neketinu nuslėpti nuo jūsų, apie kokį kokteilį kalbu. Štai Entonio receptas su keliais mano pakeitimais: 2–3 ekologiškai auginti bananai, 1 ½–2 puodeliai[1] šaldytų mėlynių (nusiperku jų daug ir laikau šaldiklyje, kad visada turėčiau po ranka), saujelė šaldytų ekologiškų vyšnių. Viską sudedu į trintuvą, įpilu 2–3 puodelius vandens (galite išbandyti įvairius kiekius, kad išgautumėte norimą konsistenciją) ir sutrinu. Išeina dvi didelės arba keturios mažos porcijos. Vaišinu kokteiliu savo svečius arba supilu likutį į stiklinį ąsotį ir išgeriu vėliau.

Entonio knyga Medical Medium: Life Changing Foods („Medicinos mediumas: maistas, keičiantis gyvenimą“), kaip sako pats pavadinimas, pakeitė mano gyvenimą, kaip ir pirmoji Entonio knyga. Sužinojau viską apie neįtikėtiną vaisių ir daržovių energiją, apie juose slypinčią informaciją ir dvasines pamokas. Šios žinios net paprastos bulvės valgymą pavertė džiaugsminga patirtimi (bulvė simbolizuoja įžeminimą ir nuolankumą). Lioviausi valgyti nesąmoningai. Mano santykis su maistu pasikeitė ir dabar valgydama jaučiu dėkingumą (galbūt dar ne visada, bet tikrai daug dažniau nei praeityje).

Perskaičiusi knygą, kurią dabar laikote savo rankose, pajutau didelę pagarbą savo kepenims. Kai studijavau mediciną, per įvadą į kepenų funkciją daugiausia buvo kalbama apie naujagimių geltą ir alkoholikus kamuojančią kepenų cirozę. Aštuntajame dešimtmetyje stebėjau pirmąsias eksperimentines kepenų šuntavimo operacijas, kurios ligoniams dažnai baigdavosi mirtimi. Daugelis pacientų po operacijos mirdavo nuo komplikacijų, tarp kurių buvo ir kepenų nepakankamumas. Žinoma, nuo tų laikų šuntavimo operacijos stipriai patobulėjo. Tačiau stebina tai, kad medicinos mokslas net dabar per mažai vertina kasdienį kepenų darbą – kepenims dėmesio skiriama tik tada, kai pasireiškia cirozė, kepenų suriebėjimas ar kepenų fermentų lygio padidėjimas. Kai 2001 m. rašiau savo knygą The Wisdom of Menopause („Menopauzės išmintis“), gerai žinojau, kad menopauzė neturi nieko bendra su įvairiais simptomais, kurie antroje amžiaus pusėje pradeda varginti moteris, pavyzdžiui, su nemiga, karščio bangomis ar padidėjusiu irzlumu. Šioje knygoje Entonis pabrėžia, kad didžioji dalis šių simptomų atsiranda dėl sutrikusios kepenų funkcijos – ne todėl, kad tam tikro amžiaus sulaukusios moterys yra pasmerktos blogai jaustis, o todėl, kad dėl mūsų gyvenimo būdo sutrinka kepenų funkcija.

Kepenys saugo mus nuo įvairių organizmui nuodingų medžiagų, bet jos negali amžinai funkcionuoti be sutrikimų, jeigu mes visaip apsunkiname jų darbą. Entonis išsamiai aprašo įprastą reiškinį, kurį pati stebiu jau daug metų: kai moterys sulaukia maždaug 38-erių, o vyrai – 48 metų, kepenų funkcija pradeda silpnėti ir tai pasireiškia tokiais simptomais kaip svorio didėjimas, karščio bangos ir įvairūs kiti simptomai, kuriems užklijuojame etiketę „senėjimas“. Daugumos tokio amžiaus žmonių kepenų pajėgumas šalinti nuodus būna sumažėjęs iki 60 proc. Kepenys siunčia mums žinią: „Rūpinausi tavimi ištisus dešimtmečius, bet toliau nepajėgsiu to daryti, jeigu nieko nepakeisi savo gyvenime.“

Blaivinanti žinia, ar ne taip? (Taikliai parinktas žodis, turint omenyje, kokį poveikį kepenims daro alkoholis.)

Kepenų užduotis yra tikrinti ir filtruoti. Jos atskiria naudingas medžiagas nuo nuodų ir išvalo kraują, kuris iš kepenų nukeliauja tiesiai į širdį. Pesticidus, virusus ir kitas kenksmingas medžiagas kepenys „užrakina“ savyje, kad šios nepatektų į kraują.

Kai kepenys paleidžia nuodus, jie gali patekti į tris vietas: per tulžį ir tulžies pūslę į žarnyną, iš kur pasišalina su išmatomis; į inkstus, kad pasišalintų su šlapimu; blogiausiu atveju nuodai išskiriami į kraują kaip laisvieji radikalai.

Dabar skaitykite atidžiai, nes šią informaciją turi žinoti visi. Mūsų laikais įvairios širdies problemos paplitusios kaip niekada anksčiau. Ir vyrų, ir moterų pagrindinė mirties priežastis yra širdies ligos. Kodėl taip yra, atsakysiu Entonio žodžiais, kuriuos rasite toliau knygoje:

Kuo labiau negaluoja kepenys, tuo daugiau toksinių medžiagų plaukioja kraujyje ir verčia širdį dirbti stipriau, kad pakeltų kraują iš kepenų aukštyn. Įsivaizduokite, kad bandote siurbti pudingą per šiaudelį – būtų išties nelengva. Sutrikus kepenų veiklai, taip intensyviai darbuotis yra priversta jūsų širdis, o rezultatas yra didelis kraujo spaudimas. Jeigu jūsų kepenys užsikimšusios taip stipriai, kad į kraują patenka bioplėvelės dalys, greičiausiai netrukus pajusite širdies plazdėjimą, kuris atsiranda, kai ši drebučius primenanti substancija užkemša širdies vožtuvus ir apsunkina laisvą kraujo tekėjimą.

Tačiau, kad ir kokia pašlijusi šiuo metu yra jūsų sveikata, tikrai nereikia pasiduoti ir susitaikyti su tuo, jog bėgant metams kepenų funkcija neišvengiamai silpnėja. Kai tik imsite rūpintis savo kepenimis, jos iš karto pradės geriau rūpintis jumis. Mūsų kūnas pasižymi beveik stebuklinga savybe regeneruotis ir atkurti sveikatą, kai tik duodame jam reikalingų medžiagų ir dėmesio.

Skaitydami šią knygą sužinosite apie kepenų funkcijas daug naujų dalykų, kurių medicinos mokslas dar neištyrinėjo arba kurie dar yra nežinomi. Svarbiausia, sužinosite, ko jūsų kepenims reikia, kad jos galėtų save išgydyti ir gerai atlikti visas funkcijas, nuo kurių priklauso jūsų gyvybė.

Pažadu jums, kad perskaitę knygą savo kepenims pajusite didžiulį dėkingumą ir trokšite padaryti viską, kad palengvintumėte jų darbą. Tai padaryti nebus sunku, nes Entonis knygoje pateikia konkrečias instrukcijas ir išvardija maisto papildus, kurie padeda kepenims susidoroti tiek su kasdieniu krūviu, tiek su įvairiomis ligomis, pavyzdžiui, akne, dirgliosios žarnos sindromu, antinksčių problemomis, vidurių pūtimu, autoimuninėmis ligomis, vidurių užkietėjimu, diabetu, tamsiais ratilais po akimis, egzema ir psoriaze, nuovargiu, tulžies pūslės infekcijomis ir akmenlige, podagra, širdies plazdėjimu, dideliu kraujo spaudimu, aukštu cholesterolio lygiu, karščio bangomis, gelta, kepenų senėjimu, Reino sindromu, sezonine depresija, svorio didėjimu ir netgi išsiplėtusiomis venomis bei kapiliarais.

Trumpai tariant, ši knyga turėtų būti kiekvieno žmogaus knygų lentynoje. Perskaitykite ją ir taikykite patarimus praktiškai. Įgyvendinkite bent keletą Entonio pasiūlymų ir visą gyvenimą džiaukitės sveikomis, laimingomis kepenimis. Tikrai nesigailėsite.

Christiane Northrup, med. dr., New York Times bestselerių Goddesses Never Age, The Wisdom of Menopause ir Women’s Bodies, Women’s Wisdom autorė

[1] Matavimo vienetų lentelę rasite knygos gale. (Vert. past.)